Tradiční noc vědců 30. září proběhne také v Opavě. Užijete si vesmír všemi smysly!

3D představení v Unisféře

V pátek 30. září 2022 proběhne po celém území Evropy již tradiční Evropská noc vědců. Ta je pořádána každoročně už od roku 2005 a během jejího konání mohou lidé s rodinami z řad nejširší veřejnosti zavítat do mnoha vědecko-technických středisek a zábavnou interaktivní formou poznat nejnovější pokrok v lidském výzkumu i vývoji. Letošní Noc vědců má téma „všemi smysly“. Svůj program v rámci tohoto evropského svátku nabízí i Fyzikální ústav v Opavě na Bezručově náměstí a už nyní se máte opravdu na co těšit!

Noc vědců 2022: Všemi smysly

Noc vědců 2022: Všemi smysly

Fyzikální ústav v Opavě na Bezručově náměstí bude mít pro širokou veřejnost dveře otevřené na Noc vědců 30. září od 17 hodin. Návštěvníci budou moci zhlédnout unikátní 3D fulldomový dokument v Unisféře a poslechnout si několik přednášek, které opravdu ověří všechny smysly. Další informace rovněž na www.nocvedcu.cz.

Program Noci vědců na Fyzikálním ústavu v Opavě

 • 17:00 – Projekce pořadu „Tajemný oceán 3D“ (Unisféra)
  Jean-Michel Cousteau, syn slavného průzkumníka oceánu Jacquese Cousteau, nabízí dechberoucí pohled na svět v oceánu, který dost možná skrývá jedno z největších tajemství ze všech – a to, že nejmenší život v moři je tou nejmocnější silou, na které jsme všichni na této planetě závislí. Spolu s mořským biologem Holly Lohuise zve diváky, aby se ponořili do obrazů tohoto neznámého světa a žasli nad krásami a rozmanitostmi oceánů – a nechali se inspirovat ještě silnější touhou tyto zdroje veškerého života na naší planetě chránit. (3D, 40 min.)
 • Popularizátor vědy Jiří Dobrý. Foto: Dobré vědět/FÚ v Opavě.

  Popularizátor vědy Jiří Dobrý. Foto: Dobré vědět/FÚ v Opavě.

  17:00 – Přednáška Jiřího Dobrého: Umělé smysly, kterými pozorujeme vesmír (Beethovenova 2; vchod ze strany Sadů Svobody)
  Člověk může z přirozených smyslů používat ke zkoumání vzdáleného vesmíru pouze zrak. Díky smyslům umělým jsme ale dokázali zjistit o vzdálených objektech mnohem více. Informace se k nám dostává nejen viditelným světlem, ale mnoha dalšími kanály. Podíváme se společně s tvůrcem YouTube kanálu Dobré vědět, jaké astronomové používají a jak vznikly. (60 min.)

 • 18:00 – Projekce pořadu „Tajemný oceán 3D“ (Unisféra)
  Anotace viz výše. Kapacita sálu Unisféra je omezena na 50 osob. Je vhodné se rezervovat dopředu. Více informací na unisfera.slu.cz nebo is.slu.cz/obchod/fakulta/FU/unisfera/. (3D, 40 min.)
 • 18:00 – Přednáška Tomáše Gráfa: Poznáváme vesmír všemi smysly? (posluchárna B1)
  Ten nejbližší svět kolem sebe již od narození (nebo i dříve) dozajista zkoumáme všemi smysly, které máme jako „homo sapiens“ (?) k dispozici. Ale jak je tomu při studiu vzdálených končin vesmíru? Které smysly můžeme zapojit skutečně přímo a které zprostředkovaně? Na které naše smysly se můžeme doopravdy „spolehnout“? (2D projekce, 60 min.)
 • Přednáška petra Horálka: od Einsteina k chilským obrům

  Přednáška petra Horálka: od Einsteina k chilským obrům

  19:00 – Přednáška Petra Horálka: Od Einsteina k chilským obrům (Unisféra)
  V roce 2019 se sešlo hned několik úctyhodných výročí připomínajících významné astronomické milníky. Sto let uplynulo od potvrzení Einsteinovy teorie relativity, čemuž napomohlo zatmění Slunce v roce 1919. Půlstoletí pak slavila observatoř ESO La Silla, která v chilské poušti Atacama už po desítky let patří k vědecky nejproduktivnějším na celém světě. Celé lidstvo rovněž v červenci slavilo dobytí Měsíce před padesáti lety. Není tedy divu, že Evropská jižní observatoř k těmto všem milníkům uspořádala jako oslavu pro širokou veřejnost podmanivý zážitek: Pozorování úplného zatmění Slunce 2. července 2019 právě na observatoři ESO La Silla. Jak celá událost proběhla? Jaký to byl pocit být u toho všeho? A jak vypadá místo, kde v roce 2025 bude stát další milník světové astronomie – největší dalekohled světa ELT? Zbystřete své smysly a vychutnejte si přednášku cestovatele a astrofotografa Petra Horálka v její unikátní verzi – doplněnou o fulldomové snímky, které můžete uvidět jen v planetáriu. (2D/3D projekce, 100 min.)

 • 20:00 – Beseda „Co by kdyby“ (Heuerova 4, Ateliér)
  Co by kdyby se k Zemi přibližovala černá díra o stejné hmotnosti? Nebo co by kdybychom měli místo Slunce neutronovou hvězdu? A co by kdybychom posadili několik vědců a debatovali nad těmito a dalšími co by kdyby?? Něco o černé díře víme. Víme i něco o Zemi, neutronové hvězdě. Aplikací znalosti tvoříme alternativní reality, situace, možnosti. Věda je nástroj a představivost jsou stavební kameny naši diskuze. Buďte u natáčení pilotního dílu nového pořadu Slezské univerzity! (60 min.)
 • Studenti Multimediálních technik. Foto: FÚ v Opavě.

  Studenti Multimediálních technik. Foto: FÚ v Opavě.

  20:00 – Prohlídka „Všemi smysly s multimediální technikou“ (Heuerova 4, prostory MMT)
  Interaktivní prohlídka laboratoří studijního programu Multimediální techniky, na kterém vznikají nejen populárně – naučné pořady o vědě, technice a základním výzkumu. Nabídneme ukázky ze zvukové, fotografické a filmové tvorby studentů, ukázky probíhajících i připravovaných filmařských projektů. Ukázka filmové techniky, práce ve zvukové a střihové laboratoři, výstava solarografů. (60 min.)

Kontakty a další informace:

Bc. Klára Jančíková
Sekretariát Fyzikálního ústavu v Opavě
Email: klara.jancikova@slu.cz
Telefon: +420 553 684 267

RNDr. Tomáš Gráf, Ph.D.
Fyzikální ústav SU v Opavě, vedoucí observatoře WHOO!  a Unisféry
Email: tomas.graf@fpf.slu.cz
Telefon: +420 734 268 124

Mgr. Martin Petrásek
Fyzikální ústav SU v Opavě
Email: martin.petrasek@physics.slu.cz
Telefon: +420 553 684 400

Mgr. Petr Horálek
PR výstupů evropských projektů FÚ SU v Opavě
Email: petr.horalek@slu.cz
Telefon: +420 732 826  853

Mgr. Debora Lančová
Fyzikální ústav SU v Opavě
Email: debora.lancova@physics.slu.cz
Telefon: +420 776 072 756

prof. RNDr. Zdeněk Stuchlík, CSc.
Ředitel Fyzikálního ústavu SU v Opavě
Email: zdenek.stuchlik@physics.slu.cz