NASA publikovala snímek komety Nishimura. Spoluautorem je Fyzikální ústav v Opavě

Krásná kometa Nishimura. Foto: Petr Horálek/FÚ v Opavě.
Krásná kometa Nishimura. Foto: Petr Horálek/FÚ v Opavě.

Krásná kometa Nishimura. Foto: Petr Horálek/FÚ v Opavě.

NASA v pondělí 11. září 2023 vybrala jako prestižní astronomický snímek dne (APOD – Astronomy Picture Of the Day) fotografii, která vznikla v sobotu 9. září 2023 nedaleko Zahradného (u Prešova) na východním Slovensku. Na snímku je jasná planeta Venuše a kometa C/2023 P1 Nishimura. Snímek zachytil Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě. Jde již o 16. snímek dne NASA, jehož je Fyzikální ústav v Opavě spoluautorem.

Oficiální text snímku: Tato scéna by byla krásná i bez komety. Obloha samotná je při východu Slunce ve výšce elegantně tmavě modrá, se svítícími slabými bílými hvězdami, zatímco u obzoru je pěkně bronzová. Kopce v popředí východního Slovenska jsou samy o sobě krásně zelené, v dálce se zvedají Zadňa hura a Veľká hora a podél cest září světla městeček. Venuše vpravo s barevnou atmosférickou koronou kolem vypadá neobvykle velká. Oči však nejvíce upoutá kometa. Na složeném snímku pořízeném včera ráno těsně před svítáním je vlevo kometa Nishimura. Její jasná koma a dlouhý iontový ohon velice ozdobily nejednu ranní panoramatickou fotografii několik posledních jiter na celé zeměkouli. Kometa C/2023 P1 (Nishimura) bude zítra nejblíže k Zemi na dalších 434 let.

Krásná kometa Nishimura - s popisky. Foto: Petr Horálek/FÚ v Opavě.

Krásná kometa Nishimura – s popisky. Foto: Petr Horálek/FÚ v Opavě.

Kometa Nishimura, na kterou snímek NASA ukazuje, byla objevena japonským astronomem Hideo Nishimurou 12. srpna letošního roku. V této chvíli se už velmi přibližuje ke Slunci a její pozorování je velmi obtížné: Dá se zachytit jen fotograficky za svítání nad severovýchodním obzorem. Kolem 15. září bude možné ji fotograficky zachytit i na večerní obloze, ale jen za soumraku, kdy obloha ještě bude hodně světlá. V sobotu 9. září, kdy fotka vznikla, byla tedy poslední možnost ji zaznamenat i fotografovat poměrně snadno, čehož mnozí fotografové (včetně těch na Slovensku) využili.

Astronomický snímek dne NASA (Astronomy Picture Of the Day, zkráceně APOD) je prestižní výběr nejzajímavější astronomické fotografie dne, kterou pro každý den pečlivě vybírají a následně doplňují osvětovým popisem editoři prof. Jerry Bonnell (z Michiganské technologické univerzity) a prof. Robert Nemiroff (z Univerzity v Marylandu), spolupracovníci NASA. Mottem APODu je „Objevujte vesmír“ a od roku 1995, kdy byl zahájen výběr, se stal jedním z nejuznávanějších svého typu po celém světě. Doprovodné texty jsou překládány do 23 světových jazyků včetně češtiny (o co se stará od roku 1999 Josef Chlachula) a na sociálních sítích je APOD sledován stamiliony návštěvníků denně.

Astronomický snímek dne NASA (Astronomy Picture Of the Day, zkráceně APOD) je prestižní ocenění nejzajímavější astronomické fotografie dne, kterou pro každý den pečlivě vybírají a následně doplňují osvětovým popisem editoři prof. Jerry Bonnell (z Michiganské technologické univerzity) a prof. Robert Nemiroff (z Univerzity v Marylandu), spolupracovníci NASA. Mottem APODu je „Objevujte vesmír“ a od roku 1995, kdy byl výběr zahájen, se stal jedním z nejuznávanějších svého typu po celém světě. Průvodní texty jsou překládány do 23 světových jazyků včetně češtiny (o kterou se stará od roku 1999 Josef Chlachula) a na sociálních sítích je APOD sledován stamilióny návštěvníků denně.

Odkazy na Astronomický snímek dne NASA 11. září 2023:

Kontakty a další informace:

Mgr. Petr Horálek
Astrofotograf a autor snímku
PR výstupů evropských projektů FÚ SU v Opavě

Email: petr.horalek@slu.cz
Telefon: +420 732 826 853

Bc. Lucie Dospivová
Sekretariát ředitele Fyzikálního ústavu v Opavě
Email: lucie.dospivova@physics.slu.cz
Telefon: +420 553 684 267

RNDr. Tomáš Gráf, Ph.D.
Fyzikální ústav SU v Opavě, vedoucí observatoře WHOO! a Unisféry
Email: tomas.graf@fpf.slu.cz
Telefon: +420 553 684 548