Uviítací ekologicky laděný blok mezinárodní konference Ecomondo 2024 v Rimini. Foto: Ing. Karla Foltisová/Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné SU v Opavě.
Ve dnech 4.-7. listopadu 2024 se italské Rimini jako každý rok proměnilo v centrum inovací a udržitelnosti díky prestižní konferenci Ecomondo 2024. Čtyřdenní událost se zaměřila na témata tzv. cirkulární a regenerativní bioekonomie, přičemž přilákala více než 1 600 vystavujících značek a tisíce návštěvníků z více než 100 zemí světa. Program konference zahrnoval více než 200 setkání, přednášek a workshopů, které se konaly na impozantní výstavní ploše o rozloze 166 tisíc metrů čtverečních. Jedním z cílů akce bylo prezentovat inovativní technologie a postupy, které umožňují efektivní využívání zdrojů a přechod na cirkulární ekonomiku. A této konference se zúčastnila také Ing. Karla Foltisová, studentka doktorského programu Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné SU v Opavě.
Ekonomie v náručí ekologie
Ecomondo 2024 kladlo důraz na pokrok v hlavních průmyslových oblastech, jako jsou elektronika, obaly, textil, stavebnictví, agrobyznys a automobilový průmysl. Program se zaměřil na tzv. cirkulární charakter výrobních procesů, tedy na inovace s nízkým dopadem na životní prostředí, udržitelné využívání vody a regeneraci půdy. „Hlavním tématem se stal přechod na regenerativní ekonomiku, která se snaží obnovit a chránit ekosystémy pomocí udržitelných postupů,“ vysvětluje Ing. Karla Foltisová, studentka doktorského programu Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné SU v Opavě, která se konference zúčastnila.
„Diskuze se často točily kolem nových legislativních předpisů, například v oblasti nakládání s materiály označenými jako ,end of waste‘, tedy odpad, který se díky zpracování stává opět cenným zdrojem. Tento přístup reflektuje rostoucí tlak na politické úrovni jak v národním, tak evropském měřítku,“ popisuje studentka.
Praktické využití cirkulárních principů
Z prezentace Green Circular Cities na mezinárodní konferenci Ecomondo 2024 v Rimini. Foto: Ing. Karla Foltisová/Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné SU v Opavě.
Jedním z hlavních bodů programu konference byly praktické workshopy a panelové diskuze, které ukázaly reálné aplikace cirkulárních principů. „Pro mne byly zajímavé například tyto bloky – diskuze o biotechnologiích, workshop o materiálových cyklech a prezentace projektu s názvem Green Circular Cities,“ vyzdvihuje body programu Ing. Karla Foltisová.
V panelové diskusi o biotechnologiích si přitom vyslechla odborníky, kteří diskutovali o využití mikroorganismů a enzymů pro zpracování organického odpadu, například při výrobě bioplastů či biohnojiv. Následný workshop o uzavřených materiálových cyklech umožnil členům konference prezentovat dosavadní úspěšné projekty, které se zaměřily na cirkulární design výrobků a opakované použití materiálů, což vedlo a dále povede k minimalizaci odpadu. „Na prezentaci projektu Green Circular Cities jsem se pak dozvěděla hodně o plánované iniciativě, která se zaměří na využití cirkulárních principů ve městech. Iniciativa přitom zahrnuje sdílenou ekonomiku, zelenou infrastrukturu a podporu lokální produkce,“ shrnuje nově nabyté poznatky studentka.
Propojení obchodu, výzkumu a inovací
Jedním z nejdůležitějších přínosů konference bylo propojení obchodu, výzkumu a veřejného sektoru na jednom místě. Například i spolupráce mezi univerzitami a firmami umožňuje přenášet inovace přímo do praxe a podporovat vývoj nových materiálů a udržitelných postupů. „Takové partnerství existuje mezi společností Mossi Ghisolfi Group a Polytechnickou univerzitou v Miláně. To přineslo inovace v oblasti textilních vláken vyrobených z odpadních surovin, čímž se efektivně využívají odpady z potravinářského průmyslu,“ poukazuje na propojení Ing. Karla Foltisová.
A právě tyto poznatky chce studentka využít ve své vlastní práci: „Účast na konferenci Ecomondo 2024 mi přinesla mnoho inspirace, kterou hodlám využít při psaní své disertační práce na téma Cirkulární ekonomika v módním průmyslu,“ popisuje s nadšením. Dodává, že diskuze s odborníky a prezentace inovativních projektů ji potvrdili, že přechod na cirkulární ekonomiku je nejen možný, ale také nezbytný pro dlouhodobou ochranu zdrojů a udržitelnost.
Nádherné město Rimini a okolí
Hrad Sismondo v Rimini. Foto: Ing. Karla Foltisová/Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné SU v Opavě.
„Navzdory intenzivnímu programu jsem si našla čas i na objevování samotného města Rimini, které nabízí příjemný mix historie a kultury,“ vzpomíná Ing. Karla Foltisová, pro kterou byly skvělým startem či zakončením každého dne procházky po promenádě u Jaderského moře anebo návštěva historických památek byly. Zaujal ji Tiberiův most, který je nejstarší historickou památkou pochází z 1. století n. l. – pravděpodobně z dob vlády císaře Tiberia a až do 90. let 20. století se běžně užíval pro dopravu, nyní je určen pouze pro pěší a cyklisty.
„Známým místem je rovněž romantická čtvrť Borgo San Giuliano s malými barevnými domky a úzkými uličkami. Téměř uprostřed města se tyčí i hrad Sismondo, který je z 15. století a sloužil jako sídlo rodu Malatesta. V Itálii jsem strávila pár dní navíc, abych stihla i okolní místa. Navštívila jsem například samostatný stát San Marino a Boloňu, která byla i mým příletovým/odletovým místem. San Marino je 2. nejmenší evropský stát a 5. nejmenší na světě, ze všech stran obklopený Itálií. Je to jeden z nejbohatších států na světě. Má vysoce stabilní ekonomiku, s jednou z nejnižších nezaměstnaností v Evropě,“ míní studentka. “Boloňa se zase může pyšnit nejstarší univerzitou na světě, která byla založena už v roce 1088. Město má spoustu historických památek a je zároveň kulinářskou Mekkou, z tohoto regionu pochází mnoho nejoblíbenějších italských těstovinových pokrmů, jako jsou lasagne, tortellini i mé nejoblíbenější tagliatelle.”
Závěrem: Inspirace pro další práci
„Konference byla skvělou příležitostí pro navázání nových kontaktů, získání know-how a porozumění aktuálním trendům v oblasti udržitelnosti. Jsem přesvědčená, že podobné akce mají zásadní význam pro urychlení ekologické transformace a šíření povědomí o udržitelnějších způsobech podnikání,“ uzavírá s nadšením Ing. Karla Foltisová.