Ve čtvrtek 9. listopadu 2023 v dopoledních a poledních hodinách došlo na obloze k vzácnému astronomickému úkazu: Měsíc zakryl na denní obloze jasnou planetu Venuši. Za příznivého počasí byl úkaz pozorovatelný i pouhýma očima. Nad Opavou byla oblačnost v době úkazu velmi proměnlivá, nakonec se však pozorování úspěšně podařilo. Pracovníci Fyzikálního ústavu v Opavě nabídli živý videopřenos úkazu veřejnosti. Prohlédněte si ve vysoké kvalitě záznam úkazu v tomto článku.
Vysoce kvalitní záznam z Opavy
Živý videopřenos úkazu nabídl Fyzikální ústav v Opavě prostřednictvím observatoře WHOO! „Úkaz byl snímán mezi 10:00 a 12:30 SEČ naším dalekohledem o průměru 45 cm, záznam byl uložen v kvalitě videa 8k a zároveň proběhl přímý přenos v reálném čase na streamovacím kanálu observatoře WHOO! Fyzikálního ústavu v Opavě,“ popisuje Daniel Beneš z Fyzikálního ústavu v Opavě, který pozorování zajistil po technické stránce. I když při celém pozorování rušila oblačnost, nejdůlěžitější okamžiky jevu se podařilo zaznamenat ve vysoké kvalitě fotograficky i cestou časosběrného videozáznamu na infračervenou kameru, která díky kontrastu lépe odhalila povrch osvětlené části Měsíce i fázi Venuše. „Ve videu je vidět jak celý pohled na Měsíc s Venuší, tak detail na zakrývanou planetu. Rovněž si můžete všimnout, jak obraz Měsíce i Venuše ovlivňoval neklid zemské atmosféry,“ dodává Beneš.
Úspěch také na Slovensku
Úspěšně odpozorovat úkaz se také podařilo ze Slovenska Petru Horálkovi z Fyzikálního ústavu v Opavě. Ten za jevem vyrazil k Vysokým Tatrám. „Slovensko nabízelo z hlediska předpovědi počasí obecně lepší podmínky než Česko, přesto však nebyly zdaleka ideální. Na východě Slovenska setrvávala nízká oblačnost, od západu se zase nasouvala vysoká a od jihozápadu se vytvářela střední. Operativně jsem se tedy v řádu desítek minut přesouval podle aktuální situace, nakonec jsem jen asi 20 minut před úkazem našel díru v oblačnosti v Ždiaru u Vysokých Tater, kde jsem celý úkaz úspěšně zaznamenal na 1,5m teleobjektiv,“ popisuje Horálek. Jeho snímek ukazuje celý průběh úkazu formou multiexpozice pohybu Venuše za Měsícem na denní obloze. Cestování za jasnem pak zprostředkovává v krátkém reportážním videu.
Odkazy a další informace
[1] Video: Přímý přenos zákrytu Venuše Měsícem z observatoře WHOO!
[2] https://www.youtube.com/@WHOO_slu – Kanál observatoře WHOO!
[3] Pozoruhodné i vzácné nebeské úkazy v roce 2023
[4] O pozorování pro veřejnost na observatoři WHOO!
[5] Astrofotky.cz: Snímky Daniela Beneše
Kontakty:
Bc. Daniel Beneš
Student Teoretické fyziky na FÚ SU v Opavě
Email: ben0114@slu.cz
Tel.: +420 724 336 644
RNDr. Tomáš Gráf, Ph.D.
FPF a Fyzikální ústav SU v Opavě
Email: tomas.graf@physics.slu.cz
Tel.: +420 734 268 124
Bc. Lucie Dospivová
Sekretariát ředitele Fyzikálního ústavu v Opavě
Email: lucie.dospivova@physics.slu.cz
Tel.: +420 553 684 267
Mgr. Petr Horálek
PR výstupů evropských projektů FÚ SU v Opavě
Email: petr.horalek@slu.cz
Tel.: + 420 732 826 853