Možné polární záře na Silvestra a jasná planeta Venuše k tomu

Polární záře 10./11. května 2024 ze Záhořic na Karlovarsku. Foto: Petr Horálek/FÚ v Opavě.
Polární záře 10./11. května 2024 ze Záhořic na Karlovarsku. Foto: Petr Horálek/FÚ v Opavě.

Polární záře 10./11. května 2024 ze Záhořic na Karlovarsku. Foto: Petr Horálek/FÚ v Opavě.

Na Silvestra by mohla být viditělná polární záři i v České republice. Silné sluneční erupce v průběhu neděle 29. a pondělí 30. prosince k Zemi vychrlily minimálně jeden plazmatický oblak, který by tento úkaz mohl způsobit. K vidění bude také planeta Venuše, která je vidět už nyní krásně na večerní obloze a bude se dát sledovat velmi dobře téměř celou po dobu celého příštího roku. Večerní oblohu bude zdobit v první polovině do března a na ranní nebe se přesune v dubnu.

Na Slunci došlo včera k sérii erupcí, z nichž minimálně jedna vychrlila k Zemi plazmatický oblak nabitých částic. Ten by měl zasáhnout Zemi v průběhu silvestrovských večerních hodin a NOAA (Nárdodní úřad pro oceány a atmosféru, USA) předpovídá geomagnetickou bouři až třídy G3, tedy s možností pozorovatelných polárních září i z našich zeměpisných šířek, a to s pravděpodobností od druhé poloviny dne 31. prosince, tedy na Silvestra. Zda opravdu k úkazu dojde, není zcela jisté – modelování slunečního větru je velmi komplikované. Zájemci by ale měli mít výhled k severnímu obzoru nerušený světelným znečištěním a průběžně sledovat aurorální monitory. Co to je a jak je správně využívat, shrnuje toto krátké video.

Jistým úkazem je ale viditelnost planety Venuše. Ta je už nyní krásně pozorovatelná na večerní obloze jako nejjasnější nebeský objekt po Slunci a Měsíci. Dá se spatřit už za soumraku nad jihozápadním obzorem jako nepřehlédnutelný nebeský objekt i z měst. Planeta zkrášlí jak silvestrovský večer, tak večery dalších dní i měsíců. Planeta bude v roce 2025 velmi častým aktérem při nebeských setkáních, tzv. konjunkcích, a to zejména s Měsícem ve fázi zpravidla úzkého srpku, ale i s jasnými planetami. Venuši budeme nejprve pozorovat jako jasnou „Večernici“ za soumraku a pozdních večerů nad západním obzorem, a to od ledna až do konce března. Už 10. ledna 2025 dosáhne největší východní elongace (octne se úhlově nejdále od Slunce na večerní obloze) a o měsíc později bude na večerním nebi nejvýše pozorovatelná nad středoevropským obzorem.

Jasná planeta Venuše na obloze za rozbřesku. Foto: Petr Horálek/FÚ v Opavě.

Jasná planeta Venuše na obloze za rozbřesku. Foto: Petr Horálek/FÚ v Opavě.

Maximální jasnosti na večerní obloze (-4,6 magnitudy) pak dosáhne 16. února 2025 a v té době bude v malých dalekohledech patrná její fáze podobná Měsíci před první čtvrtí. O měsíc a půl později se dostane na své dráze mezi nás a Slunce a zmizí tedy na denní obloze (23. března 2025 projde tzv. dolní konjunkcí se Sluncem). Po tomto momentu se začne na nebi předcházet Slunce na ranní obloze a pozvolna se objevovat za rozbřesku jako „Jitřenka“ před východem Slunce. Na časné ranní dubnové obloze ji najdeme v maximu jasnosti 24. dubna 2025, přičemž tímto započne svou dlouhodobou viditelnost na ranním nebi, nabízející pozorovatelům mnoho krásných nebeských setkání. Nejvýše nad středoevropským obzorem se octne 14. srpna 2024 a jako „Jitřenka“ bude k vidění až téměř do konce roku 2025.

V průběhu roku 2025 nás s planetou Venuší zaujmou zejména tyto krásné konjunkce a nebeské konstelace:

  • 3. ledna 2025 večer – na večerní obloze nastane krásná konjunkce Venuše s mladým Měsícem
  • 18. ledna 2025 večer – na večerní obloze nastane těsná konjunkce Venuše se Saturnem (2° a 10’), nedaleko bude planeta Neptun (viz příloha)
  • 1. února 2025 večer – na večerní obloze nastane krásná konstelace s mladým Měsícem a planetou Saturn (viz příloha)
  • 1. a 2. března 2025 večer – na večerní obloze nastane krásná konjunkce s mladým Měsícem a planetou Merkur; všechna tělesa budou daleko od měst viditelná ve zvířetníkovém světle (viz příloha)
  • 25. dubna 2025 ráno – na časné ranní obloze za rozbřesku budeme moci najít krásnou konstelaci Venuše, úzkého Měsíce a Saturnu (viz příloha)
  • 23. a 24. května 2025 ráno – na časné ranní obloze za pokročilého rozbřesku nízko nad jihovýchodem bude k vidění pěkná konstelace Venuše, Měsíce a Saturnu
  • 22. června 2025 ráno – na časné ranní obloze nastane krásná konjunkce Venuše s ubývajícím Měsícem
  • 20., 21. a 22. července 2025 ráno – na časné ranní obloze nastane krásná konjunkce Venuše s ubývajícím Měsícem nedaleko hvězdokup Hyády a Plejády v souhvězdí Býka  (viz příloha)
  • 12. srpna 2025 ráno – na časné ranní obloze spatříme těsnou konjunkci planety Venuše s jasnou planetou Jupiter, dělit je bude jen 51,6′ (viz příloha)
  • 20. srpna 2025 ráno – na časné ranní obloze bude k vidění velmi pěkná konstelace Venuše, Měsíce, Jupiteru a jasných hvězd Castor a Pollux v souhvězdí Blíženců (viz příloha)
  • 31. srpna 2025 ráno – na časné ranní obloze spatříme Venuši blízko otevřené hvězdokupy M44-Jesličky v souhvězdí Raka (viz příloha)
  • 19. září 2025 ráno – na časné ranní obloze spatříme těsnou konjunkci Venuše s hvězdou Regulus (v souhvězdí Lva), nedaleko bude Měsíc (viz příloha)
  • 19. září 2025 odpoledne – na denní obloze za dobrých povětrnostních podmínek bude možné dalekohledem pozorovat zákryt Venuše Měsícem (viz příloha)
  • 19. října 2025 ráno – na časné ranní obloze nastane krásné setkání Venuše s velmi úzkým Měsícem

Více podrobností a rozsáhlý přehled úkazů v roce 2025: https://progresy.physics.cz/ukazy-2025/

Kontakty a další informace:

Mgr. Petr Horálek
PR výstupů evropských projektů FÚ SU v Opavě
Email: petr.horalek@slu.cz
Telefon: +420 732 826 853