SUper Stage naší univerzity na letošních Colours opět zaujala

Z vystoupení na SUper Stage Colors of Ostrava 2023. Foto: SLU.
Z besedy "Váleční reportéři" na COlors of Ostrava 22. července 2023.

Z besedy „Váleční reportéři“ na COlors of Ostrava 22. července 2023.

Letos se SUper Stage Slezské univerzity, oficiální scéna mezinárodního diskusního fóra Meltingpot na Colours of Ostrava, opravdu vydařila! Publiku se představilo celkem 32 zajímavých osobností z řad pedagogů, studentů i absolventů naší univerzity spolu s několika vzácnými hosty ve dvacítce vystoupeních, která vzbudila zájem, uznání i živé diskuse.

Zdraví a dlouhověkost, tyto dva atributy rezonovaly na všech scénách diskusního fóra Meltingpot, a proto jsme i my tato hlavní témata letošního ročníku zkoumali rovnou z několika úhlů a oblastí.

Do tajů vesmíru, jeho potencionálního konce a života vesmírných objektů nás vzali naši excelentní fyzici Zdeněk StuchlíkTomáš Gráf i známý astrofotograf Petr Horálek.

Oblast stáří a otázku, zda jsme vůbec na stáří připraveni jak fyzicky, tak mentálně či finančně, jsme prozkoumávali s historičkou Hanou Komárkovou, ekonomem Tomášem Heryánem i pedagogem Ladislavem Průšou. Díky posledně jmenovanému jsme se mohli například dozvědět, že v nejbližších 15 letech bude potřeba prakticky zdvojnásobit počet pracovníků v sociálních službách! Archeoložka Hana Lafková nám pak svou přednáškou přiblížila, jak jsme schopni z kosterních pozůstatků určit nejen stáří a pohlaví člověka, ale také jeho nemoci, úrazy či výživu.

Téma zrození mohli návštěvníci nalézt v našem programu ve dvou rovinách: v lidské, ale také v té metropolitní. Zatímco celostní gynekolog Karel Fousek nám prozradil, proč vlastně lidské těhotenství trvá 9 měsíců, zda mohou ženy během těhotenství sportovat a mnohé další, fotograf Ondřej Durczak společně s Jiřím Siostrzonkem pomocí fotografií „odvyprávěli“ zrození Ostravy.

Velká diskuze na hypotetickou otázku „Co kdybychom žili 500 let?“ se na naší SUper Stage rozproudila v již známém pořadu Co by kdyby, jehož duchovním otcem je náš absolvent režisér Aleš Brunclík a moderátory úspěšní youtubeři Martin Rota a JaRon Tomáštík. Ti v živé diskusi otázkami a fantastickými i fantaskními domněnkami bombardovali jak našeho sociologa Jiřího Siostrzonka, tak externí vyučující a medicínskou ředitelku AGE Centra Dagmar Malotovou. Nejenže se návštěvníci stali svědky spousty zajímavých teorií, ale především celé vystoupení opanovala naprosto skvělá atmosféra plná smíchu.

Mimochodem, věděli jste, že z každého ročníku diskuzního fóra Meltingpot od roku 2018 jsou na webu festivalu k zhlédnutí tzv. Voices of Meltingpot, tedy niterní zpovědi vybraných osobností z řad řečníků? A věděli jste, že právě tento projekt je v režii naší pedagožky Moniky Horsákové? Pokud jste navštívili naši SUper Stage v pátek, tak určitě ano. Právě Monika Horsáková i se zástupci svého tvůrčího týmu vyprávěla, jak vlastně natáčení během tak velkého festivalu probíhá i jaká specifika tento projekt obnáší.

Pátek uzavřela velmi obohacující diskuse plná jasných faktů z prostředí ekonomie mezi diváky a vystupujícími, na kterou si prorektor Pavel Tuleja k sobě přizval přední ekonomku Helenu Horskou.

Z pekla do ráje – i tak by se dala pojmenovat část našeho sobotního programu. Nejdříve jsme se s režisérem Petrem Jančárkem, ředitelem České televize Ostrava Miroslavem Karasem a dramaturgem České televize Josefem Albrechtem zblízka podívali na profesi válečných reportérů a dostali se i k tématu válečného konfliktu na Ukrajině. Přímá svědectví válečných reportérů, kteří jsou ochotni do těchto nebezpečných zón jezdit, aby nám předali co nejpravdivější svědectví a my jsme se mohli poté rozhodnout sami, čemu budeme věřit, můžete také vidět v dokumentu Petra Jančárka Váleční reportéři v archivu ČT.

Do připravovaného ráje v Karviné nás poté vzal rektor naší univerzity Tomáš Gongol společně s prorektorem Pavlem Tulejou a 1. náměstkem hejtmana Moravskoslezského kraje Jakubem Unuckou. Návštěvníci se mohli nejen dozvědět, jak by měl vzdělávací a vědecko-výzkumný park Eden Silesia vypadat, ale hlavně přínosy tohoto projektu regionu, společnosti i obyvatelům města Karviná.

Nesvítíte náhodou doma blbě? A víte vůbec, jak svítit správně? Praktické rady do života o správném svícení nám předal fyzik Martin Petrásek, který se (nejen) světelným znečištěním zabývá. A informatik Kamil Matula nám připomněl, jak velkou hrozbou je pro zdraví naše i našich dětí digitální svět, a zároveň poradil, jak bychom se mohli udržet digitálně zdraví.

U hrozeb jsme zůstali i v další části programu, ale tentokrát nešlo o hrozby pro lidi, ale o ty, kterých se lidstvo dopouští na ohrožených zvířatech. Režisér Ondřej Smékal se několikrát vydal na Sumatru, kde společně s terénním zoologem Františkem Příbrským ze Zoo Ostrava natočili dokument o ochraně outloňů v Indonésii. Součástí jejich vyprávění byla i ochutnávka kávy Kukang, kterou si v rámci záchranného programu Kukang Rescue Programme lze i v ČR objednat a přispět tak na ochranu ohrožených druhů na Sumatře.

Jak je důležitá péče nejen o fyzické zdraví, ale také psychické, nám svým filmem a následnou debatou s terapeuty kliniky Psyon připomněla studentka Anna Rotreklová. S členy kapely Middle of the Sandwich jsme se pro změnu ponořili do světa tónů. Student (a Tvář naší univerzity) kytarista Libor Cinegr společně se zpěvákem Martinem Kapkem pomáhali publiku hledat různé harmonie pro nalezení té vlastní, vnitřní.

Kromě čtyř dnů plných zajímavostí, nových poznatků, a hlavně skvělé atmosféry univerzitní prostor po celou dobu festivalu Colours of Ostrava nabízel také odpočinek v chill-out zóně s přístupem k velmi oblíbenému stolnímu fotbálku a informačním materiálům a publikacím, které si návštěvníci mohli zdarma odnést.

Už nyní se můžete podívat do naší fotogalerie a pokud jste za námi během Colours of Ostrava zavítali, třeba se tam i v řadách publika najdete:D

My se budeme těšit na viděnou na dalších akcích nebo zase někdy na SUper Stage Slezské univerzity!

Kontakty a další informace:

Karin Martínková
Oddělení komunikace Slezské univerzity v Opavě
Email: karin.martinkova@slu.cz
Telefon: +420 606 760 844

Zdroje a doporučené odkazy:

[1] Film Váleční reportéři na Colors od Ostrava
[2] Fyzikální ústav na Colours of Ostrava 2023