Virtuální prohlídky největších observatoří světa

Užijte si virtuální prohlídky observatoří NOIRLab!
Užijte si virtuální prohlídky observatoří NOIRLab!

Užijte si virtuální prohlídky observatoří NOIRLab!

Americká astronomická společnost NOIRLab (National Optical-Infrared Astronomy Research Laboratory) spravující jedny z největších a vědecky nejproduktivnějších observatoří světa (Kitt Peak v Arizoně, Gemini North na Havaji, Cerro Pachón a Cerro Tololo v Chile) publikovala v úterý 25. října 2022 exkluzivní virtuální prohlídky všech svých pracovišť. Tento projekt vznikl ve spolupráci s Fyzikálním ústavem v Opavě a je dostupný nejen online, ale je také zdarma ke stažení. NOIRLab pomocí prohlídek představuje jak samotné technické zázemí všech observatoří, tak i objekty a úkazy pozorovatelné nad vysokohorskými observatořemi.

Virtuální prohlídky jsou k dispozici na webu NOIRLabu, a to jak interaktivně, tak ke stažení. Jedná se o první verzi, neboť data z expedice se stále ještě zpracovávají a prohlídky se tak budou rozšiřovat o další pohledy. Na projektu se podílel Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě v rámci fotografické expedice v březnu a dubnu 2022. Bližší informace o expedici najdete v samostatném článku. Expedice byla spolufinancovaná z projektu pro Rozvoj VaV na SU, reg. číslo CZ.02.2.69/0.0/0.0/18_054/0014696.

Z oficiální tiskové zprávy NOIRLab

Mnoho astronomických nadšenců jen máloco vzbudí tolik vzrušení jako návštěva u jednoho z prvotřídních dalekohledů a výzkumných center, které jsou součástí NOIRLab NSF. Od odlehlých a drsných hor Chile po tyčící se svahy Mauna Kea na Havaji, od skalnatého terénu Kitt Peak po centrálu NOIRLab v Tucsonu v Arizoně, zařízení NOIRLab překračují kontinenty a polokoule, aby lidem zde na Zemi přenesli zázraky vesmíru.

Dostat se do těchto odlehlých míst však může být obtížné i pro ty nejodvážnější cestovatele. To je důvod, proč NOIRLab nyní přináší vzrušení i vám!

NOIRLab s hrdostí oznamuje spuštění svých komplexních virtuálních prohlídek, které poskytují speciální přístup do zákulisí vědy, kterou děláme, a rozmanité komunity, která umožňuje astronomický výzkum. Celé apartmá se skládá ze sedmi různých míst, z nichž každé obsahuje panoramatické snímky z různých oblastí poblíž vrcholu a základních zařízení všech našich programů. Uživatelé se budou moci těmito prostory pohybovat a prozkoumávat každé zařízení pomocí postranního panelu umístěného vlevo nebo pomocí vyskakovacího okna NOIRLab a Google Map vpravo. Virtuální prohlídky jsou nabité interaktivními prvky, které můžete prozkoumat a dozvědět se více o NOIRLabu a astronomii. Kromě toho můžete kliknutím na ikonu nabídky v pravém horním rohu zobrazit další možnosti.

Tyto prohlídky vám umožní zažít zařízení NOIRLab na vlastní kůži jako nikdy předtím. Z pohodlí své pohovky a dotykem konečků prstů budete moci nahlédnout do vnitřního fungování našich základních zařízení a ponořit se do stejných budov, kde se odehrává špičková věda – tady a teď!

Prohlídky jsou podporovány v prohlížečích na PC se systémy Win a Mac, ale i na smartphonech s iOS a Android, stejně jako na náhlavních náhlavních soupravách pro virtuální realitu. Při používání mobilního zařízení povolte přístup ke gyroskopu, abyste získali plně pohlcující zážitek.

360stupňová panoramata pořídila skupina talentovaných astrofotografů během postpandemické fotoexpedice NOIRLab 2022 do všech lokalit v březnu a dubnu 2022 (Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě & Tomáš Slovinský). Tyto fotografie byly pořízeny s vysokou úrovní péče a odborností a nejlépe je lze prozkoumat v prostředí virtuální prohlídky v režimu celé obrazovky.

Sbírka 360stupňových panoramatických snímků společnosti NOIRLab může být použita k mnoha rekreačním a vzdělávacím účelům; kromě importu do systémů virtuální reality je lze také nahrát do speciálního softwaru pro zobrazení v planetáriích po celém světě. Všechna panoramata jsou dostupná přes tento odkaz v rozlišení až 500 megapixelů.

Vydejte se za dobrodružstvím a ponořte se do virtuálních prohlídek NOIRLab ještě dnes!

Související:

[1] Oficiální tisková zpráva NOIRLab
[2] Virtuální prohlídky observatoří NOIRLab
[3] Fotografická expedice za tmavým nebem nad největšími dalekohledy světa

Kontakty a další informace:

Mgr. Debora Lančová
Fyzikální ústav SU v Opavě
Email: debora.lancova@physics.slu.cz
Telefon: +420 776 072 756

Mgr. Petr Horálek
PR výstupů evropských projektů FÚ SU v Opavě,
člen fotografické expedice NOIRLab
Email: petr.horalek@slu.cz
Telefon: +420 732 826 853

RNDr. Tomáš Gráf, Ph.D.
Proděkan pro strategie a rozvoj,
Filozoficko-přírodovědecká fakulta Slezské univerzity v Opavě

Email: tomas.graf@fpf.slu.cz
Telefon: +420 734 268 124

doc. RNDr. Gabriel Török, Ph.D.
Garant evropského projektu HR Award
Email: gabriel.torok@physics.cz
Telefon: +420 737 928 755

Bc. Klára Jančíková
Sekretariát Fyzikálního ústavu v Opavě
Email: klara.jancikova@slu.cz
Telefon: +420 553 684 267

prof. RNDr. Zdeněk Stuchlík, CSc.
Ředitel Fyzikálního ústavu SU v Opavě
Email: zdenek.stuchlik@physics.slu.cz